Dekoracje wnętrz, fototapety, Jak to zrobić?

Specyfika fototapet przeznaczonych do wykorzystania w mieszkaniu

fototapety 3d
Specyfika fototapet przeznaczonych do wykorzystania w mieszkaniu
5 (100%) 1 ocena

Wybierając fototapety do domu warto jest zwrócić uwagę na to, by były trwałe i mocne. Przy tym powinny również być odpowiednio wyraziste tak, by odwzorowywały kolory, a także kształty konturów, które przedstawiają. Obecnie do wyboru jest kilka technik druku, a wśród nich cyfrowy druk atramentowy i cyfrowy druk lateksowy.

Technologia

Technologia oparta na wielkoformatowym druku lateksowym może być wykorzystywane na różnych podłożach. Technologia ta daje wysoką odporność na warunki zewnętrzne i promienie UV. Należy dodać, że wydruki lateksowe mogą być zmywane, a kolory są bardziej wyraziste aniżeli w technologii pigmentowej. W technologii pigmentowej stosowane są pigmenty akrylowe. Chcąc zwiększyć trwałość fototapety wydruk można maszynowo laminować. Kolory wówczas będą bardziej wyraziste a całość bardziej wyraźna. Istnieją także różne podłoża, na których można drukować fototapety. Jednym z najtańszych jest papier lateksowy.

Posiada gładką powierzchnię z połyskiem.

Przyklejać go należy w sposób klasyczny tak jak tapetę papierową smarując tapetę klejem i odkładając do nasiąknięcia. Innym ciekawym rozwiązaniem jest tapeta flizelinowa dodatkowo wzmocniona laminatem. Posiada gładką, lecz matową powierzchnię. Nadaje się do każdego wnętrza, choć posiada niski stopień zmywalności. Nie można jej myć, a jedynie lekko przetrzeć. Nakłada się ją jednak szybko, gdyż wystarczy posmarować klejem ścianę i nakleić na nią tapetę. Dzięki szybkiemu przyklejaniu bez zbędnego nakładania kleju ten materiał często jest wybierany przez osoby chcące bezproblemowo nałożyć tapetę na ścianę.